Jesteśmy świadkami przełomowego okresu w dziejach ludzkości naszego pokolenia – światowej pandemii COVID-19. Również jako społeczność Uniwersytetu Gdańskiego przeżywamy to zmieniające świat wydarzenie. Nasze działania od początku przyjmowały różne formy – od prowadzenia badań naukowych, poprzez nauczanie zdalne, utrzymanie ciągłości pracy administracji Uniwersytetu, aż do niesienia pomocy psychologicznej i dzielenia się kreatywnymi sposobami na zachowanie spokoju i nadziei.

W celu udokumentowania doświadczeń społeczności Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie trwającego globalnego kryzysu powstał projekt „Akademickie Archiwum Pandemii COVID-19”. Ideą projektu jest udokumentowanie codziennych doświadczeń i wydarzeń mających miejsce na kampusie, w laboratorium, podczas nauki i pracy zdalnej w domu lub innym miejscu. Archiwum Pandemii będzie zbiorem i zapisem wszystkich tych wydarzeń, których doświadczyliśmy i nadal doświadczamy.

„Akademickie Archiwum Pandemii COVID-19” to również sposób na to, by przyszłe pokolenia dowiedziały się jak wyglądało nasze codzienne życie w czasach pandemii, jak zmieniły się nasze zwyczaje i postrzeganie świata, co nas martwiło a co cieszyło, jakie mieliśmy rozterki, a co dawało nam nadzieję.

Zapraszamy do przekazywania do Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego relacji i materiałów z czasów pandemii, które będą bezcennym źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń. Staną się również częścią ogólnopolskiego zbioru archiwalnego, dokumentującego losy naszego kraju w tym trudnym czasie. W przypadku pytań lub chęci wsparcia inicjatywy zapraszamy do kontaktu telefonicznego (58 523 23 27), mailowego (archiwum@ug.edu.pl) lub osobistego w siedzibie Archiwum UG przy ul. Jana Bażyńskiego 8, wejście w budynku Neofilologii (poziom -1) w godzinach od 8:00 do 16:00.

Akcja „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)” została zainicjowany przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w celu udokumentowania doświadczeń polskiego społeczeństwa związanych z tym wydarzeniem. Zespół Prasowy UG

Wykład dr hab. Marcina Zaremby, prof. UW na Uniwersytecie Gdańskim!

Już 9 stycznia o godzinie 11:30 w auli S208 na Wydziale Nauk Społecznych UG wykład inauguracyjny pt. „Długie trwanie...

Stand-up Open Mic dla Studentów i Pracowników Uczelni Związku Fahrenheita!

Masz dość opowiadania żartów tylko w gronie rodziny i znajomych? Chcesz spróbować swoich sił na scenie, gdzie nawet...

Czego życzy sobie społeczność Uniwersytetu Gdańskiego?

Kochani Z okazji święta Bożego Narodzenia chcielibyśmy Wam wszystkim życzyć tego co bohaterowie naszego filmu Ciągłych...

Nowa seria wykładów „Zrozumieć Polskę Ludową”!

Ogłaszamy nową serię wykładów "Zrozumieć Polskę Ludową"! Przez najbliższe miesiące będziecie mieli okazję wysłuchać...