Juwenalia

Juwenalia to święto społeczności akademickiej, które skupia studentów, doktorantów, pracowników i innych miłośników rozrywki i kultury studenckiej.

Neptunalia

Przez wiele lat Uniwersytet Gdański organizował własne juwenalia, odrębne od innych uczelni. Ich koordynatorem i głównym organizatorem był rokrocznie Parlament Studentów UG. Nosiły one nazwę Neptunaliów i były największą tego typu imprezą na Pomorzu. Jednak od 2018 roku, kiedy to powołano do życia projekt pod nazwą Juwenalia Gdańskie, zmienił się ich charakter. Neptunalia stały się imprezą towarzyszącą Juwenaliom Gdańskim, bez dużych koncertów plenerowych, ale za to z szeregiem pomniejszych atrakcji jak chociażby „Kino pod gwiazdami”, koncerty i imprezy klubowe, zawody sportowe, quizy czy gry terenowe.

Juwenalia Gdańskie

Juwenalia Gdańskie, będące wspólnym projektem gdańskich uczelni publicznych i samorządów studenckich tychże uczelni (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych) koordynowanym przez Fundację Gdańską, są ogromną imprezą o charakterze muzycznym, w której biorą udział dziesiątki tysięcy osób, nie tylko studentów, ale również innych członków społeczności akademickiej, mieszkańców Gdańska i innych miejscowości naszego regionu, a nawet pozostałych części Polski. Jak duże znaczenie zyskały Juwenalia Gdańskie w tak krótkim czasie, pokazało ubiegłoroczne zwycięstwo tego projektu w ogólnopolskim plebiscycie „Pro Juvenes” w kategorii na najlepsze juwenalia w Polsce, będące jednocześnie świetną prognozą na przyszłość. W roku 2022 Juwenalia Gdańskie odbyły się 21 maja. Na Placu Zebrań Ludowych wystąpili: Vito Bambino, Young Igi, Malik Montana, Margaret, Wilki oraz Tymek.