Czym zajmują się „strażnicy dziedzictwa akademickiego”? Jak dbamy o zdrowie na Uniwersytecie Gdańskim? W jaki sposób nasza uczelnia wpisuje się w realizację celów zrównoważonego rozwoju? Zapraszamy do lektury czerwcowego numeru Gazety Uniwersyteckiej.

Okładka Gazety Uniwersyteckiej

Aktualny numer GU otwiera tradycyjnie „kalejdoskop wydarzeń” z życia uczelni – umowy o współpracy, wyróżnienia, nominacje oraz sukcesy i najważniejsze wydarzenia z ostatnich tygodni.

W najnowszym numerze przeczytamy o tym, jak na Uniwersytecie Gdańskim dbamy o zdrowie pracowników i studentów. Powstanie na kampusie UG w Oliwie przychodni HMS Assistance Gdańsk jest jednym z elementów wieloletniego programu ochrony zdrowia pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Pozostałe elementy programu to: Sportowe Centrum Rehabilitacji, którego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, oraz Centrum Wsparcia Psychologicznego, które zostało utworzone w lutym br.

Specjalne miejsce w GU zajęła prezentacja kolejnego wydziału uczelni. Tym razem zapraszamy m. in. do lektury rozmowy dra Wacława Kulczykowskiego z dziekanem Wydziału Historycznego, dr hab. Arkadiuszem Janickim, prof. uczelni.

Czerwcowy numer obfituje w wiele ciekawych wywiadów. Wśród nich rozmowa z pełnomocnikiem rektora UG ds. Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych, dr. hab. Sławomirem Leśniakiem na temat nowego modelu studiowania dla najbardziej zmotywowanych osób, które ceniąc sobie szerokie horyzonty, nie chcą zamykać się w jednej dyscyplinie czy w jednym kierunku. Z kolei o badaniach na temat zdalnego nauczania z dr. Konradem Knochem z Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG rozmawia dr Beata Czechowska-Derkacz. 

Jak współcześnie definiować męskość? Jak dzisiaj ludzie z różnych stron świata rozumieją pojęcia męskości i kobiecości? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG, z Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju UG.

Ponadto w dziale wywiadów przeczytamy rozmowę o nowej propozycji wśród wydarzeń tworzonych przez Akademickie Centrum Kultury „Alternator” dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego „UG Talks. Slam naukowy”. O wydarzeniu rozmawiają dr Agnieszka Kiejziewicz, pomysłodawczyni formuły oraz Natalia Domańska, studentka wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej na Wydziale Filologicznym, ze Studenckiego Zespołu Organizacji Eventów, który działa przy ACK.

W tym miesiącu, w dziale „Polecane książki” recenzja nowej książki poetyckiej „Żmuty” autorstwa dra Tomasza Snarskiego.

Specjalne miejsce w wydaniu zostało poświęcone sportowcom z AZS UG, którzy z Akademickich Mistrzostw Polski wrócili z workiem medali.

Na zakończenie numeru, zapraszamy na krótką fotorelację z wydarzenia, podczas którego na terenie dawnego rektoratu w Oliwie, wśród drzew, w nowych biało-niebieskich drewnianych ulach zamieszkało sześć młodych pszczelich rodzin.

Zapraszamy do lektury czerwcowego numeru GU!

Julia Bereszczyńska/ Zespól Prasowy UG

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim W dniach 7–10 kwietnia Uniwersytet Gdański gościł delegację...

Stoisko fundacji “Sprawni inaczej” podczas Kiermaszu Wielkanocnego

Podczas naszego kiermaszu będziecie mogli zakupić produkty przygotowane przez fundację "Sprawni inaczej"! Zapraszamy...

Wykład prof. Tomasza Szkudlarka “Podmiot, pedagogika, polityka: Retoryki niewidzialności i społeczna ontologia”

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy 15 kwietnia o 11:30 na wykład prof. Tomasza Szkudlarka "Podmiot, pedagogika,...

Kiermasz wielkanocny na Wydziale Nauk Społecznych – 2025

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a my chcielibyśmy Was zaprosić na kiermasz wielkanocny Już 14 kwietnia w...