Czym zajmują się „strażnicy dziedzictwa akademickiego”? Jak dbamy o zdrowie na Uniwersytecie Gdańskim? W jaki sposób nasza uczelnia wpisuje się w realizację celów zrównoważonego rozwoju? Zapraszamy do lektury czerwcowego numeru Gazety Uniwersyteckiej.

Okładka Gazety Uniwersyteckiej

Aktualny numer GU otwiera tradycyjnie „kalejdoskop wydarzeń” z życia uczelni – umowy o współpracy, wyróżnienia, nominacje oraz sukcesy i najważniejsze wydarzenia z ostatnich tygodni.

W najnowszym numerze przeczytamy o tym, jak na Uniwersytecie Gdańskim dbamy o zdrowie pracowników i studentów. Powstanie na kampusie UG w Oliwie przychodni HMS Assistance Gdańsk jest jednym z elementów wieloletniego programu ochrony zdrowia pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Pozostałe elementy programu to: Sportowe Centrum Rehabilitacji, którego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, oraz Centrum Wsparcia Psychologicznego, które zostało utworzone w lutym br.

Specjalne miejsce w GU zajęła prezentacja kolejnego wydziału uczelni. Tym razem zapraszamy m. in. do lektury rozmowy dra Wacława Kulczykowskiego z dziekanem Wydziału Historycznego, dr hab. Arkadiuszem Janickim, prof. uczelni.

Czerwcowy numer obfituje w wiele ciekawych wywiadów. Wśród nich rozmowa z pełnomocnikiem rektora UG ds. Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych, dr. hab. Sławomirem Leśniakiem na temat nowego modelu studiowania dla najbardziej zmotywowanych osób, które ceniąc sobie szerokie horyzonty, nie chcą zamykać się w jednej dyscyplinie czy w jednym kierunku. Z kolei o badaniach na temat zdalnego nauczania z dr. Konradem Knochem z Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG rozmawia dr Beata Czechowska-Derkacz. 

Jak współcześnie definiować męskość? Jak dzisiaj ludzie z różnych stron świata rozumieją pojęcia męskości i kobiecości? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG, z Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju UG.

Ponadto w dziale wywiadów przeczytamy rozmowę o nowej propozycji wśród wydarzeń tworzonych przez Akademickie Centrum Kultury „Alternator” dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego „UG Talks. Slam naukowy”. O wydarzeniu rozmawiają dr Agnieszka Kiejziewicz, pomysłodawczyni formuły oraz Natalia Domańska, studentka wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej na Wydziale Filologicznym, ze Studenckiego Zespołu Organizacji Eventów, który działa przy ACK.

W tym miesiącu, w dziale „Polecane książki” recenzja nowej książki poetyckiej „Żmuty” autorstwa dra Tomasza Snarskiego.

Specjalne miejsce w wydaniu zostało poświęcone sportowcom z AZS UG, którzy z Akademickich Mistrzostw Polski wrócili z workiem medali.

Na zakończenie numeru, zapraszamy na krótką fotorelację z wydarzenia, podczas którego na terenie dawnego rektoratu w Oliwie, wśród drzew, w nowych biało-niebieskich drewnianych ulach zamieszkało sześć młodych pszczelich rodzin.

Zapraszamy do lektury czerwcowego numeru GU!

Julia Bereszczyńska/ Zespól Prasowy UG

Dni rektorskie w „majówkę” 2024

Na wniosek Parlamentu Studentów UG Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski zdecydował o ogłoszeniu dni...

Ruszyła rekrutacja do programu MOST

Tylko do 15 maja trwa rekrutacja do program mobilności studentów i doktorantów MOST! Jeśli chcecie rozpocząć swoją...

„Cmentarze gdańskie 1945-2015”

Serdecznie zapraszamy na wykład dr. Klaudiusza Grabowskiego pt. "Cmentarze gdańskie 1945-2015", który odbędzie się 23...

Spotkanie otwarte: O Neuroróżnorodności z Neuroróżnorodnymi

Zapraszamy na spotkanie otwarte - rozmowę z Alicją Pomian - osobą rozwijającą się w spektrum autyzmu, studiującą pracę...