W każdą sobotę lipca i sierpnia na Kaszubach odbywają się wykłady  pt. Letnie Spotkania z Nauką. Wśród prelegentów są naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, a wśród uczestników letnicy oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości.W najbliższą sobotę 24 lipca posłuchamy opowieści prof. dr hab. Beaty Możejko z Wydziału Historycznego o gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga.

Co roku, przez dwa miesiące w sercu Kaszub na otwartym powietrzu i w otoczeniu leśnej przyrody odbywają się Letnie spotkania z nauką. Popularnonaukowe wykłady wygłaszają naukowcy z różnych dyscyplin w każdą sobotę o godz. 20.00 w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze.

W tym roku w Spotkaniach biorą udział także wykładowcy z Wydziału Historycznego: prof. dr hab. Beata Możejko, dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG i mgr Dominika Leśniewska oraz dr Marcin Szulc z Instytutu Psychologii UG.

– Właściwie po raz pierwszy od bardzo długiego czasu będzie to moje spotkanie ze słuchaczami osobiście, nie na MS Teams i bardzo się z tego cieszę. Nie tylko z punktu widzenia komunikacji ważne jest, żeby widzieć tych, do których mówimy, to po prostu ogromnie ułatwia prowadzenie wykładu – mówi prof. dr hab. Beata Możejko, która opowie 24 lipca wakacyjnym słuchaczom o gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu Sądu Ostatecznego.

Jak twierdzi Pani Profesor, przyzwyczaiła się do wykładów w salach akademickich, choć zdarzało jej się prowadzić prelekcje w muzeum, kościele albo nawet na ulicach Gdańska.– Taki wykład w otoczeniu lasu i jezior będzie dla mnie nowym doświadczeniem i jest tego bardzo ciekawa. Mam tylko nadzieję, że dopisze pogoda – mówi Pani Profesor.

Wykład dotyczyć będzie  jednego z najcenniejszych obiektów Muzeum Narodowego w Gdańsku –  tryptyku przedstawiającego Sąd Ostateczny, dzieła słynnego mistrza malarstwa Hansa Memlinga. Słuchacze poznają okoliczności, w których obraz zamówiony do prywatnej kaplicy włoskiej rodziny Tanich, w Badia Fiesolana koło Florencji, trafił do Gdańska. – Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów wykładu, już teraz mogę powiedzieć, że wspomniane okoliczności były wielowątkowe, z międzynarodowym tłem splątanych ekonomicznych i politycznych konfliktów. Pojawią się informacje o takich postaciach jak książę Karol Śmiały czy papież Sykstus IV – zapowiada prof. dr hab. Beata Możejko.

Trzeba dodać, że dzięki brawurowej akcji gdańskiego kapra Paula Beneke, dowodzącego wielką karawelą,  w kwietniu 1473 roku wspominany tryptyk wieziony na burgundzko-florenckiej galerze został przechwycony i przekazany do Kościoła Mariackiego w Gdańsku. – Będzie to również opowieść objaśniająca kim byli kaprzy i czym różnili się od piratów, jakie mieli obowiązki i przywileje. Wskażę również jak doszło do tego, że wielka karawela stała się własnością gdańszczan, choć pierwotnie pływała po francuską banderą – wyjaśnia Pani Profesor. W trakcie wykładu będzie można także dowiedzieć się jakie były dalsze losy „gdańskiego” Sądu Ostatecznego, jak to się stało, że jest przypisany autorsko Hansowi Memlingowi i dlaczego interesowali się nim władcy: Rudolf II, Piotr I a wreszcie Napoleon.

Program XIX Letnich Spotkań z Nauką

24 lipca – O gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu ‘Sądu Ostatecznego’

prof. dr hab. Beata Możejko (Instytut Historii UG)

31 lipca – Fizyka drgań a muzyka, czyli dlaczego nie da się nastroić fortepianu

mgr inż. Aleksander Żytko(Instytut Oceanologii PAN)

7 sierpnia – Powodzie w Gdańsku i na Żuławach – wczoraj i dziś

prof. IO PAN, dr hab. Joanna Szczucka (Instytut Oceanologii PAN)

14 sierpnia – Nowe narkotyki-nowe zagrożenia. Jak uratować nasze dzieci?

prof. UG, dr Marcin Szulc (Instytut Psychologii UG)

21 sierpnia – Czy „jaśniej” zawsze oznacza „lepiej”? – czyli rzecz o skażeniu światłem”

prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta (Wydział Biologii, Zakład Fizjologii Zwierząt, Uniwersytet Warszawski)

28 sierpnia – Awarie budowlane z gruntem zbrojonym w tle

prof. IBW PAN dr hab. Marek Kulczykowski (Instytut Budownictwa Wodnego PAN)

Wszystkie wykłady odbywają się o godzinie 20.00.

Link do FB https://www.facebook.com/LetnieSpotkaniaZNauka

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim W dniach 7–10 kwietnia Uniwersytet Gdański gościł delegację...

Stoisko fundacji “Sprawni inaczej” podczas Kiermaszu Wielkanocnego

Podczas naszego kiermaszu będziecie mogli zakupić produkty przygotowane przez fundację "Sprawni inaczej"! Zapraszamy...

Wykład prof. Tomasza Szkudlarka “Podmiot, pedagogika, polityka: Retoryki niewidzialności i społeczna ontologia”

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy 15 kwietnia o 11:30 na wykład prof. Tomasza Szkudlarka "Podmiot, pedagogika,...

Kiermasz wielkanocny na Wydziale Nauk Społecznych – 2025

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a my chcielibyśmy Was zaprosić na kiermasz wielkanocny Już 14 kwietnia w...