W każdą sobotę lipca i sierpnia na Kaszubach odbywają się wykłady  pt. Letnie Spotkania z Nauką. Wśród prelegentów są naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, a wśród uczestników letnicy oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości.W najbliższą sobotę 24 lipca posłuchamy opowieści prof. dr hab. Beaty Możejko z Wydziału Historycznego o gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga.

Co roku, przez dwa miesiące w sercu Kaszub na otwartym powietrzu i w otoczeniu leśnej przyrody odbywają się Letnie spotkania z nauką. Popularnonaukowe wykłady wygłaszają naukowcy z różnych dyscyplin w każdą sobotę o godz. 20.00 w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze.

W tym roku w Spotkaniach biorą udział także wykładowcy z Wydziału Historycznego: prof. dr hab. Beata Możejko, dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG i mgr Dominika Leśniewska oraz dr Marcin Szulc z Instytutu Psychologii UG.

– Właściwie po raz pierwszy od bardzo długiego czasu będzie to moje spotkanie ze słuchaczami osobiście, nie na MS Teams i bardzo się z tego cieszę. Nie tylko z punktu widzenia komunikacji ważne jest, żeby widzieć tych, do których mówimy, to po prostu ogromnie ułatwia prowadzenie wykładu – mówi prof. dr hab. Beata Możejko, która opowie 24 lipca wakacyjnym słuchaczom o gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu Sądu Ostatecznego.

Jak twierdzi Pani Profesor, przyzwyczaiła się do wykładów w salach akademickich, choć zdarzało jej się prowadzić prelekcje w muzeum, kościele albo nawet na ulicach Gdańska.– Taki wykład w otoczeniu lasu i jezior będzie dla mnie nowym doświadczeniem i jest tego bardzo ciekawa. Mam tylko nadzieję, że dopisze pogoda – mówi Pani Profesor.

Wykład dotyczyć będzie  jednego z najcenniejszych obiektów Muzeum Narodowego w Gdańsku –  tryptyku przedstawiającego Sąd Ostateczny, dzieła słynnego mistrza malarstwa Hansa Memlinga. Słuchacze poznają okoliczności, w których obraz zamówiony do prywatnej kaplicy włoskiej rodziny Tanich, w Badia Fiesolana koło Florencji, trafił do Gdańska. – Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów wykładu, już teraz mogę powiedzieć, że wspomniane okoliczności były wielowątkowe, z międzynarodowym tłem splątanych ekonomicznych i politycznych konfliktów. Pojawią się informacje o takich postaciach jak książę Karol Śmiały czy papież Sykstus IV – zapowiada prof. dr hab. Beata Możejko.

Trzeba dodać, że dzięki brawurowej akcji gdańskiego kapra Paula Beneke, dowodzącego wielką karawelą,  w kwietniu 1473 roku wspominany tryptyk wieziony na burgundzko-florenckiej galerze został przechwycony i przekazany do Kościoła Mariackiego w Gdańsku. – Będzie to również opowieść objaśniająca kim byli kaprzy i czym różnili się od piratów, jakie mieli obowiązki i przywileje. Wskażę również jak doszło do tego, że wielka karawela stała się własnością gdańszczan, choć pierwotnie pływała po francuską banderą – wyjaśnia Pani Profesor. W trakcie wykładu będzie można także dowiedzieć się jakie były dalsze losy „gdańskiego” Sądu Ostatecznego, jak to się stało, że jest przypisany autorsko Hansowi Memlingowi i dlaczego interesowali się nim władcy: Rudolf II, Piotr I a wreszcie Napoleon.

Program XIX Letnich Spotkań z Nauką

24 lipca – O gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu ‘Sądu Ostatecznego’

prof. dr hab. Beata Możejko (Instytut Historii UG)

31 lipca – Fizyka drgań a muzyka, czyli dlaczego nie da się nastroić fortepianu

mgr inż. Aleksander Żytko(Instytut Oceanologii PAN)

7 sierpnia – Powodzie w Gdańsku i na Żuławach – wczoraj i dziś

prof. IO PAN, dr hab. Joanna Szczucka (Instytut Oceanologii PAN)

14 sierpnia – Nowe narkotyki-nowe zagrożenia. Jak uratować nasze dzieci?

prof. UG, dr Marcin Szulc (Instytut Psychologii UG)

21 sierpnia – Czy „jaśniej” zawsze oznacza „lepiej”? – czyli rzecz o skażeniu światłem”

prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta (Wydział Biologii, Zakład Fizjologii Zwierząt, Uniwersytet Warszawski)

28 sierpnia – Awarie budowlane z gruntem zbrojonym w tle

prof. IBW PAN dr hab. Marek Kulczykowski (Instytut Budownictwa Wodnego PAN)

Wszystkie wykłady odbywają się o godzinie 20.00.

Link do FB https://www.facebook.com/LetnieSpotkaniaZNauka

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG

Mikołajkowy Turniej Szachowy

Drodzy studenci, doktoranci oraz pracownicy  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Mikołajkowym Turnieju...

Apel Senatu UG w sprawie szczepień i certyfikatów

Senatorowie Uniwersytetu Gdańskiego podjęli podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu uchwałę, będącą apelem w sprawie...

Szkolenie z zakresu radzenia sobie ze stresem

Zapewne wielu z Was ma problemy ze stresem, szczególnie w trudnym czasie związanym z pandemią. Dlatego tematem...

Legia Akademicka

W związku z tym że Uniwersytet Gdański w tym roku nie prowadzi programu Legii Akademickiej zapraszamy do udziału w...