Wokół krytyki społecznej” jako cykl gościnnych wykładów na Uniwersytecie Gdańskim spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem! Tezy prelegentów, nierzadko kontrowersyjne, stały się przyczynkiem do dyskusji w trakcie wykładów, ale także w kuluarach. Bardzo się cieszymy bowiem naszym zdaniem tego rodzaju wydarzenia wpisują się w misję Uniwersytetu, Wykłady, które odbyły się do tej pory można (lub wkrótce będzie można) znaleźć na naszej stronie https://www.youtube.com/@centrumaktywnoscistudencki3507/featured.

Na zakończenie pierwszego roku wykładów proponujemy spotkanie z dwoma szczególnymi badaczami! Profesor Mirosław Karwat oraz Profesor Tadeusz Klementewicz z Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW pozostają nie tylko autorytetami w dziedzinie nauki, ale także wychowawcami pokoleń. Już 5 czerwca w audytorium S208 na Wydział Nauk Społecznych UG  opowiedzą o Krytycznym wzorcu nauk o polityce!

KRYTYCZNY WZORZEC NAUKI O POLITYCE.

Między teorią a praktyką

Politologia głównego nurtu jako bezkrytyczny, a nawet apologetyczny typ interpretacji życia politycznego. Ukryte założenie o bezalternatywności porządku ustrojowego; fascynacja „teatrem politycznym”, marketingiem oraz procedurami, rytuałami i socjotechniką – jak gdyby były czymś samoistnym. Wypieranie głębszych analiz przez optykę medialnych komentarzy, sensacji i plotek zza kulis oraz krótkoterminowych prognoz. Oderwanie od społeczno-gospodarczego podłoża i uwarunkowania polityki: różnic interesów, tendencji i sił społecznych przesłoniętych przez fasady ideologiczne i instytucjonalne.

Krytyczny nurt w politologii: Wysunięcie na pierwszy plan problemów społecznych i wyzwań rozwojowych (nie – personaliów, technikaliów, spektaklu) – i w tym kontekście analiza „oferty politycznej”. Przezwyciężanie ograniczeń „poprawnościowej” (neoliberalnej) nowomowy. Skupienie na tym, co przemilczane lub mistyfikowane w retoryce polityków i mediów. Docieranie do głębszych uwarunkowań konfliktów społecznych. Weryfikowanie społecznej reprezentatywności establishmentu. Ukazywanie społecznej wymowy osobistych karier, krętych ścieżek i koniunktur, alienacji polityków. Wystawianie rachunku (społeczno-gospodarczego) za improwizacje, zaniedbania lub woluntaryzm decydentów. Ilustracją będzie długookresowa strategia reindustrializacji polskiej gospodarki, by ją przesunąć wyżej w łańcuchach produkcji i wartości dodanej. Strategia pozwala wyjść poza obecny bezwład instytucjonalny i programowy.



Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim W dniach 7–10 kwietnia Uniwersytet Gdański gościł delegację...

Stoisko fundacji “Sprawni inaczej” podczas Kiermaszu Wielkanocnego

Podczas naszego kiermaszu będziecie mogli zakupić produkty przygotowane przez fundację "Sprawni inaczej"! Zapraszamy...

Wykład prof. Tomasza Szkudlarka “Podmiot, pedagogika, polityka: Retoryki niewidzialności i społeczna ontologia”

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy 15 kwietnia o 11:30 na wykład prof. Tomasza Szkudlarka "Podmiot, pedagogika,...

Kiermasz wielkanocny na Wydziale Nauk Społecznych – 2025

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a my chcielibyśmy Was zaprosić na kiermasz wielkanocny Już 14 kwietnia w...