W dniach 13-24 sierpnia na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się Letnia Szkoła Promocji Wartości Demokratycznych. W szkole wzięli udział studenci z Odeskiego Uniwersytetu Narodoweg im. Ilji Miecznikowa oraz uczelni zrzeszonych w ramach SEA – EU dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Celem postawionym przez realizujące szkołę Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej było zainicjowanie dyskusji odnośnie uniwersalnych wartości humanistycznych oraz ich wpływu na ustroje demokratyczne, szczególnie w kontekście eskalacji agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Dla organizatorów oraz uczestników szkoły bardzo ważne było to że wydarzenie odbyło się w Gdańsku, mieście będącym kolebką „Solidarności”, ruchu, który zapoczątkował przemiany demokratyczne w Polsce i w bloku wschodnim.

Niezwykle istotny pozostawał wymiar praktyczny szkoły. W ciągu kilkunastu dni uczestnicy mieli poznać podstawowe techniki fotograficzne i filmowe, które następnie pomogą im w rejestrowaniu otaczającego ich świata ale także krytycznej jego ocenie i dzieleniu się obserwacjami w przestrzeni medialnej.

Zajęcia z zakresu fotografii prowadzone były przez Mikołaja Janiaka z Zakładu Antropologii Obrazu Instytutu Dziennikarstwa UG, dzięki nim uczestnicy poznali krótką historię fotografii, podstawowe techniki fotograficzne i wykorzystali je w terenie. Następnie poznali podstawy obróbki wykonanych przez siebie fotografii za pomocą komputera.

Z fotografią analogową w tradycyjnej ciemni zapoznała ich dr hab. Karolina Aszyk-Treppa, prof. UG. Dzięki Pani Profesor studenci i doktoranci dowiedzieli się jak zdjęcia wywoływano jeszcze 20 lat temu.

Dzięki warsztatom realizowanym przez Macieja Łojewskiego z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego oraz Studia Filmowego Małpa uczestnicy szkoły poznali techniczne podstawy realizacji filmów. Zobaczyli jak wyglądają profesjonalne urządzenia związane z techniką filmową a także jak robić dobre filmy bardziej dostępnymi narzędziami. Poznali także podstawy montażu filmowego i przygotowali krótkie filmy, które będzie można zobaczyć już wkrótce.

Jednym z podstawowych założeń szkoły było umożliwienie dyskusji dotyczącej wartości demokratycznych. O kwestiach dotyczących demokracji w trakcie wykładu opowiedział dr hab. Jarosław Nocoń, prof. UG. Dzięki jego prelekcji uczestnicy poznali szereg pojęć dotyczących demokracji jako systemu, sposobów rozwiązywania sporów w jej ramach oraz wypracowywania konsensusu.

Dzięki spotkaniu z dr. Krzysztofem Piekarskim i dr. Tomaszem Lenkiewiczem uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądał system komunistyczny w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych oraz o tym jak powstała i czym była „Solidarność”. Dowiedzieli się także jak związek zawodowy pod kierownictwem Lecha Wałęsy wpłynął na upadek PRL i wywarł istotny wpływ na rozmontowanie systemu w całym bloku wschodnim. Spotkanie było tym bardziej cenne że prelegenci opowiedzieli o tym jak sami wspominają czasy powstania „Solidarności” i stanu wojennego.

O swoich wspomnieniach z lat osiemdziesiątych opowiedział Jarosław „Doktor” Janiszewski, lider między innymi grupy „Bielizna”, jednego z najistotniejszych zespołów muzycznych działających w ramach tzw. Gdańskiej Sceny Alternatywnej czyli specyficznego nie tylko ze względu na miejsce nurtu w polskiej muzyce alternatywnej. Jarosław Janiszewski nie tylko opowiedział o tym jakie miejsce na muzycznej mapie Polski miała muzyka GSA, ale także o tym jak rzeczy na pozór nie związane z polityką w czasach rządów autorytarnych taki wymiar zyskiwały ze względu na opresyjność władz państwowych. Artysta zaprezentował także teledyski grupy „Bielizna” o wydźwięku społeczno-politycznym a na zakończenie wykonał kilka utworów.

Na zakończenie szkoły odbyło się spotkanie z Prorektorem ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnoldem Kłonczyńskim, prof. UG. W trakcie spotkania uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia szkoły mogli dowiedzieć się o tym jak przebiegała dotychczasowa współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z uczelnią z Odessy oraz uniwersytetami zrzeszonymi w SEA EU oraz jakie są plany odnośnie współpracy na przyszłość. Dyskutowano także kwestie możliwych wielostronnych wymian akademickich, funkcjonowania interdyscyplinarnych międzynarodowych zespołów badawczych oraz tego jak uczelnia z Ukrainy odnajdzie się w europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego.

Oprócz warsztatów i spotkań uczestnicy wzięli także udział w wizytach studyjnych w gdańskich muzeach. Uczestnicy docenili program szkoły, uznali go za bardzo intensywny ale zdecydowanie owocny a zdobytą wiedzę i umiejętności za bardzo przydatne.

  

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim W dniach 7–10 kwietnia Uniwersytet Gdański gościł delegację...

Stoisko fundacji “Sprawni inaczej” podczas Kiermaszu Wielkanocnego

Podczas naszego kiermaszu będziecie mogli zakupić produkty przygotowane przez fundację "Sprawni inaczej"! Zapraszamy...

Wykład prof. Tomasza Szkudlarka “Podmiot, pedagogika, polityka: Retoryki niewidzialności i społeczna ontologia”

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy 15 kwietnia o 11:30 na wykład prof. Tomasza Szkudlarka "Podmiot, pedagogika,...

Kiermasz wielkanocny na Wydziale Nauk Społecznych – 2025

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a my chcielibyśmy Was zaprosić na kiermasz wielkanocny Już 14 kwietnia w...