Według danych rekrutacyjnych opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Uniwersytet Gdański znalazł się na 6 miejscu w Polsce wśród najczęściej wybieranych przez kandydatów uczelni publicznych i na 3 wśród uniwersytetów.

Według danych opublikowanych na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024 w uczelniach nadzorowanych przez MEiN, wg stanu na dzień 1 października 2023 r., przyjęto łącznie  441 823 osoby, w tym na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie: 336 952 osoby, na studia drugiego stopnia: 104 871 osób.

Do uczelni publicznych przyjęto ogółem 297 525 osób – z tego 72 160 na studia drugiego stopnia; w tym na studia stacjonarne: 239 779 – z tego 52 521 na studia drugiego stopnia.

W rankingu uczelni publicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów – wg ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie – Uniwersytet Gdański znalazł się na 6 miejscu w Polsce wśród uczelni publicznych i na 3 wśród uniwersytetów (za Uniwersytetem Warszawskim i Jagiellońskim).

– Trzecie miejsce wśród uniwersytetów pokazuje, że jesteśmy najpopularniejsi w Polsce północnej. Uniwersytet Gdański, który ma najlepszą infrastrukturę na Pomorzu, zmienił się w ciągu trzech ostatnich lat także pod względem dbałości o studentów – mówi Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski.  – Zwracamy uwagę na to, co dla młodych ludzi ważne – rozszerzamy współpracę z biznesem, pogłębiamy możliwości budowania przez studentów ścieżki kariery już podczas studiów, ale też wzmocniliśmy aktywności studenckie, tworząc Centrum Aktywności Studentów i Doktorantów, które świetnie się rozwija i integruje społeczność studencką. Uruchomiliśmy program e-Uczelnia, który wzmocni infrastrukturę informatyczną, a także ulepszy obsługę studentów w UG.

Uniwersytet Gdański znalazł się w pierwszej dziesiątce uczelni najczęściej wybieranych przez kandydatów (w przeliczeniu na jedno miejsce – ponad czworo chętnych) na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. 

W tym zestawieniu wśród uniwersytetów UG wyprzedziły jedynie Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Najpopularniejsze kierunki według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów w ramach dyscypliny naukowej (dyscypliny wiodącej, do której przypisany jest kierunek studiów) (powyżej 20 tys.):

1. nauki o zarządzaniu i jakości – 72 519

2. informatyka techniczna i telekomunikacja – 67 268

3. ekonomia i finanse – 55 664

Natomiast według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na kierunek studiów (powyżej 8 tys.):

1. informatyka – 43607

2. psychologia – 42267

3. zarządzanie – 33739

Przypomnijmy, że w Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejszymi kierunkami były:

– pod względem liczby kandydatów na 1 miejsca: Japonistyka (20,00), Skandynawistyka (14,44) i Kryminologia (13,40),

–  pod względem liczby zgłoszeń ogółem: Psychologia ( 2,2 tys. kandydatów), Prawo (ponad 1,3 tys.), Ekonomia (1,3 tys.), Zarządzanie (ponad 1,1 tys.).

Raport MEiN czytaj tuMagdalena Nieczuja – Goniszewska, rzeczniczka prasowa

Academy of Young Researcher – English language edition

You are cordially invited to participate in the training sessions organized in the next edition of the Academy of...

Koncert charytatywny na rzecz Alinki

Zapraszamy na wyjątkowy koncert charytatywny, który organizujemy, aby wspomóc rodzinę naszego kolegi, Piotra, byłego...

Zniżka na bilet wstępu na Baltic Nuclear Energy Forum

Specjalna oferta dla studentów! Wsparcie dla młodych talentów i przyszłych specjalistów w prężnie rozwijającej się...

13. numer czasopisma „Progress”

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym, trzynastym wydaniem Czasopisma „Progress”.  W aktualnym...