Okładkę numeru zdobi nowe logo, które zastąpiło dotychczasowy symbol uczelni. Przy okazji jego prezentacji przytoczono historię zmian i pomysłów związanych z nowym znakiem UG.

Numer GU rozpoczyna jak zwykle przegląd wydarzeń z życia uczelni – umowy o współpracy, wyróżnienia, nominacje i sukcesy z ostatnich tygodni.

Lekturę zaczniemy od artykułów poświęconych kobietom. Pierwszy opisuje wiosenną akcję Tydzień Kobiet na UG, której celem było ukazanie roli kobiet, ich podmiotowości oraz równości w stosunkach społecznych. Na dalszych strona GU zamieszczono także rozmowę z organizatorką akcji Beatą Chmiel. Drugi artykuł poświęcono kwestii feminatywów.

Specjalne miejsce w GU zajęła prezentacja kolejnego wydziału uczelni. Tym razem to Wydział Nauk Społecznych UG, jego historia i współczesność.

W dziale wywiadów GU możemy przeczytać interesującą rozmowę z prof. dr hab. Robertem Alickim fizykiem, obecnie pracującym w Międzynarodowym Centrum Teorii Kwantowych. To kolejny z czternastu badaczy naszej uczelni, którzy są w gronie 2 proc. naukowców najczęściej cytowanych w literaturze wg listy Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy SciTech Strategies opublikowanej na łamach „PLOS Biology”.

Ponadto GU zamieszcza trzy interesujące rozmowy: z dr hab. Sylwią Mrozowską, prof. UG, dyrektorką Centrum Zrównoważonego Rozwoju, działającego od stycznia na UG, wspierającego i koordynującego podejmowanie działań upowszechniających cele Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju wśród społeczności akademickiej i w otoczeniu społeczno-gospodarczym. A także rozmowy o adaptacji do zmian klimatu z Izabelą Ratajczak-Juszko, dyrektorką Akademii Klimatycznej i z dr Alicją Chmielewską z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Przeczytamy także recenzję Słownika biograficznego historyków Uniwersytetu Gdańskiego, wydanego przez Wydawnictwo UG, zawierającego 35 artykułów biograficznych naukowców, którzy związani byli Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Gdańsku oraz UG oraz artykuł o historii i dziejach pałacu w Leźnie, należącego do UG, na który uczelnia szuka nabywcy.

Numer kończą refleksje i wspomnienia, poświęcone profesorom UG, którzy odeszli – prof. Wacławowi Szybalskiemu, prof. Jerzemu Limonowi i prof. Lucynie Falkowskiej.

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG

Gazetę można pobrać ze strony: https://gazeta.ug.edu.pl/aktualny-numer/

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim W dniach 7–10 kwietnia Uniwersytet Gdański gościł delegację...

Stoisko fundacji “Sprawni inaczej” podczas Kiermaszu Wielkanocnego

Podczas naszego kiermaszu będziecie mogli zakupić produkty przygotowane przez fundację "Sprawni inaczej"! Zapraszamy...

Wykład prof. Tomasza Szkudlarka “Podmiot, pedagogika, polityka: Retoryki niewidzialności i społeczna ontologia”

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy 15 kwietnia o 11:30 na wykład prof. Tomasza Szkudlarka "Podmiot, pedagogika,...

Kiermasz wielkanocny na Wydziale Nauk Społecznych – 2025

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a my chcielibyśmy Was zaprosić na kiermasz wielkanocny Już 14 kwietnia w...