Zostań badaczką! Kobiety w nauce 2022 – pod tym hasłem odbędzie się spotkanie on-line organizowane przez Akademię Młodych Uczonych. Wydarzenie odbędzie się 11 lutego w Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce, a  skierowane jest do licealistek, studentek i doktorantek pierwszych lat studiów, które zastanawiają się nad karierą naukową.

Z danych statystycznych wynika, że wśród osób studiujących w Polsce, większość stanowią kobiety. Na karierę w nauce, zwłaszcza w tzw. dziedzinach STEM (science, technology, engineering, and mathematics) decyduje się jednak niewiele z nich.

Jednym ze współczesnych problemów, na który wskazują m.in. UNESCO – jest brak równowagi płci w nauce. Kobiety stanowią zaledwie 30 proc. ogółu naukowców na świecie, a w gronie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ścisłych stanowią tylko niecałe 4 procent.

Stąd pomysł spotkania pt. Zostań badaczką! Kobiety w nauce 2022, któreodbędzie się w Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce czyli 11 lutego 2022 r. organizowanego przez Akademię Młodych Uczonych.

Akademia Młodych Uczonych została powołana ustawą z 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. W 2021 roku Zgromadzenie Ogólne PAN dokonało wyboru członków rzeczywistych i korespondentów PAN oraz członków Akademii Młodych Uczonych PAN. AMU liczy obecnie 32 członków.

Podczas spotkania 11 lutego w trybie online, uznane młode badaczki podzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi i odpowiedzą na pytania uczestniczek, próbując przekonać, że kariera naukowa daje mnóstwo satysfakcji, pozwala na stały rozwój i stawia wyzwania.

Do udziału w spotkaniu zaproszone są uczennice szkół średnich i studentki pierwszych lat. Spotkanie odbędzie się w dwóch sesjach. W pierwszej części naukowczynie przedstawią zakres swoich prac w takich obszarach, jak biologia, chemia, inżynieria środowiska, socjologia, informatyka, energetyka, geodezja, automatyka, a także w sztuce. Z koeli w drugiej części, uczestniczki będą miały możliwość porozmawiać z doświadczonymi w pracy naukowej koleżankami.

Prelegentki reprezentują: Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Śląską, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Łódzki, Wojskową Akademię Techniczną, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Instytut Agrofizyki PAN oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki.

Ilość miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w spotkaniu, zarejestruj się. https://amu.pan.pl/badaczka/formularz-zgloszeniowy/

Program:

Godz. 11.30-11.45. Sesja ogólna, otwarcie konferencji:

dr hab. inż. Marta Gmurek, Zastępczyni Przewodniczącego AMU

dr Jacek Kolanowski, Przewodniczący AMU

prof. Stanisław Jerzy Czuczwar, Wiceprezes PAN

Godz. 11.45-12.15

Socjologia

dr Agata Zysiak

Godz. 12.20-12.50

Nauki rolnicze

dr hab. Małgorzata Nowacka

Godz. 12.55-13.25

Automatyka, elektronika i elektrotechnika

dr hab. inż. Monika Kwoka

Godz. 13.30-14.00

Informatyka w medycynie

dr hab. Anna Fabijańska

Godz. 14.05-14.20

Przerwa

Sesje tematyczne

Godz. 14:20-16:00

Pokój 1

Nauki biologiczne i medyczne

dr hab. Anna Ajduk, dr hab. Anna Fabijańska

Pokój 2

Nauki ścisłe

dr hab. Justyna Cybulska, dr hab. Małgorzata Nowacka

Pokój 3

Nauki inżynieryjno-techniczne

dr hab. Monika Kwoka, dr hab. Anna Szerling

Pokój 4

Nauki o ziemi

dr hab. Anna Kłos, dr hab. Marzena Smol

Pokój 5

Nauki społeczne i humanistyczne

dr Monika Stobiecka, dr Agata Zysiak

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim W dniach 7–10 kwietnia Uniwersytet Gdański gościł delegację...

Stoisko fundacji “Sprawni inaczej” podczas Kiermaszu Wielkanocnego

Podczas naszego kiermaszu będziecie mogli zakupić produkty przygotowane przez fundację "Sprawni inaczej"! Zapraszamy...

Wykład prof. Tomasza Szkudlarka “Podmiot, pedagogika, polityka: Retoryki niewidzialności i społeczna ontologia”

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy 15 kwietnia o 11:30 na wykład prof. Tomasza Szkudlarka "Podmiot, pedagogika,...

Kiermasz wielkanocny na Wydziale Nauk Społecznych – 2025

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a my chcielibyśmy Was zaprosić na kiermasz wielkanocny Już 14 kwietnia w...