Studenci zaangażowani w pomoc Ukrainie pomimo tego że ich działania trwają już ponad 3 miesiące nie tracą pozytywnej energii.
Dotychczas poza zbiórką odbywającą się na Uniwersytecie, w innych uczelniach ale także poza nimi (np. w centrach handlowych) organizowano spotkania czy prelekcje, jednak wydarzenie które odbyło się 1 czerwca odróżnia się od dotychczasowych działań. Bowiem był to festyn z okazji dnia dziecka. Nie byle jaki festyn, ponieważ skierowany był do osób z Polski i Ukrainy, i na placu obok napisu I Love UG przez kilka godzin można było słyszeć dzieci i dorosłych mówiących, w obu językach.
Przygotowania zaczęliśmy już kilka tygodni temu wspomina Marcelina Wilczewska organizatorka akcji Studenci dla Ukrainy – PomagaMY i Przewodnicząca Zespołu do Spraw Wolontariatu Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG. Udało nam się zorganizować szereg atrakcji dla młodszych i starszych dzieci. Na terenie Uniwersytetu stanęły dmuchańce, z których korzystali nie tylko najmłodsi. Odbył się kiermasz ciast i innych słodkości, wybór przysmaków był bardzo duży, znalazły się łakocie dla osób uczulonych czy wegan. Bardzo duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło stoisko ze zmywalnymi tatuażami i takie w którym dmuchano balony np. w kształcie zwierzątek.
By uczulić najmłodszych na to jak ważne jest bezpieczeństwo świetnie przeszkolona instruktorka uczyła dzieci sztuki samoobrony. Energię i mnóstwo radości u najmłodszych wyzwalał także taniec Flamenco
Swoje występy miała także Orkiestra Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studio Wokalne, które zaprezentowały najmłodszym jak wygląda kultura na naszej Uczelni i że studia pozwalają zarówno chłonąć kulturę jak i angażować się w jej tworzenie.
Umiejętności wokalne i recytatorskie mogły zaprezentować także same dzieci. Ze sceny wybrzmiały piosenki i wiersze z kręgu kultury polskiej i ukraińskiej. Zaprezentowano piosenki wierszyki adresowane do rodziców, piosenki dziecięce i nieco bardziej dorosłe (nawet z gatunku hip hop), jednak najwięcej wzruszeń wywołało wykonanie przez jedną z dziewczynek piosenki Tam na łące czerwona kalina.
Zabawy nie przerwało nawet prawdziwe „urwanie chmury”, które miało miejsce w połowie imprezy, przyczyniło się nawet do jeszcze większej integracji wymuszonej przebywaniem kilkudziesięciu osób pod małymi namiotami 😊
W organizację wydarzenia włączyli się przedstawiciele całej społeczności naszej Uczelni, ogrom pracy włożyli studenci organizujący akcję Studenci dla Ukrainy – PomagaMY, którzy nieprzerwanie od lutego działają na rzecz pomocy naszym sąsiadom ze wschodu, nie tylko zbierając i dystrybuując dary ale także działając na rzecz integracji podkreśla Łukasz Bień Kierownik Biura Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.
Nieprzerwanie od lutego inicjatywy związane z pomocą Ukrainie i integracją obu krajów wspierają Władze Uczelni, dzięki którym odbywa się zbiórka i mógł odbyć się festyn. Organizatorów i uczestników wydarzenia odwiedził Jego Magnificencja Rektor Piotr Stepnowski oraz Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia Profesor Arnold Kłonczyński, którzy niestety ze względu na konieczność wyjazdu do Kilonii i formalny strój nie mogli skorzystać z większości atrakcji 😊
Całe wydarzenie w tak wspaniałej oprawie nie zaistniałoby bez Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”, którego grupy artystyczne wystąpiły w trakcie festynu a opiekunki ze Strefy Działań Twórczych wsparły nas językowo.
Nie bez znaczenia było wsparcie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, angażującego się w szereg inicjatyw, nie tylko związanych z Ukrainą.
Szereg atrakcji przygotowały koła naukowe działające na Uniwersytecie Gdańskim Refectum – Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej UG, Międzywydziałowe Koło Naukowe UG „Politicus”, Studenckie Koło Naukowe KOS, Grupa SCIENCE-ART, Studenckie Koło Naukowe „Edukacja de novo” („EDEN”).
Patronat medialny nad wydarzeniem natomiast objęła „Gazeta Uniwersytecka”.