Zapraszamy do obejrzenia debaty organizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności, która odbędzie się 28 czerwca 2022. W ramach debaty poruszona zostanie także kwestia pomocy Ukrainie organizowanej przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Informacja od organizatorów:

GOŚCIE
Łukasz Bień | politolog, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego
Monika Chabior | socjolożka, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Mirosława Hanasko | nauczycielka języków ukraińskiego i polskiego, ambasadorka kultury powiatu bytowskiego
Julia Kharytoniuk | nauczycielka języków ukraińskiego i polskiego, IX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

WIDOWNIĘ REPREZENTUJĄ
Patrycja Błaszkowska | Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Wydział Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Adam Sobina | Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego

MODERATOR
prof. Cezary Obracht-Prondzyński | socjolog i antropolog, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

W imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, autor poniższego wprowadzenia.

Uchodźcy w Polsce. Kryzys, wyzwanie czy szansa?

Unia Europejska przeżywa poważne kryzysy migracyjne od ponad dziesięciu lat. Szczególnie wielki problem stanowiła fala uchodźców z Biskiego Wschodu i Afryki z 2015 roku, obfitująca w tragedie na Morzu Śródziemnym. Jedną z pierwszych inicjatyw Komisji Europejskiej w ramach strategii antykryzysowej była propozycja relokacji części uchodźców do państw członkowskich na południu Europy. Ten projekt spotkał się z ostrą krytyką, przede wszystkim państw Grupy Wyszehradzkiej. Co więcej, partia Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku narrację antyuchodźczą uczyniła jedną z głównych osi kampanii wyborczej, przy dużej akceptacji polskiego społeczeństwa.
W 2021 roku z uchodźców broń uczynił Aleksandr Łukaszenka. Od początku sierpnia, gdy na pograniczu polsko-białoruskim zaczął narastać kryzys humanitarny, realną pomoc osobom migrującym odnajdowanym w lasach niosą głównie aktywiści oraz lokalna ludność. Rola tych ostatnich jest nie do przecenienia, szczególnie, gdy mieszkają i działają w strefie stanu wyjątkowego, do której nikt inny nie ma dostępu. Reakcja polskich władz to procedura push-back, nielegalna w świetle prawa międzynarodowego oraz budowa potężnego muru granicznego.
Po napaści Rosji na Ukrainę nastawienie Polaków do uchodźców diametralnie się zmieniło. Z ostatnich badań agencji Inquiry wynika, że trzy czwarte Polaków zaangażowało się w jakąś formę pomocy obywatelom Ukrainy. Ostrożnie licząc, populację aktualnie przebywających w naszym kraju obcokrajowców można szacować na ok. 3 mln, z czego znaczną część stanowią uchodźcy wojenni. Jako społeczeństwo stanęliśmy na wysokości zadania, masowo angażując się w pomoc ludziom, których wojna wypędziła z własnych domów. Musimy jednak myśleć o tym, co będzie dalej i stawiać pytania o to, jak rozwiązane zostaną problemy m.in. z mieszkaniami, ochroną zdrowia, dostępem do edukacji, aktywnością zawodową. Jak pomagać, aby nie popaść samemu w kłopoty, nie tylko materialne, a z drugiej strony, jak uniknąć problemów, które mogą się pojawiać na tle dostępu do deficytowych usług publicznych?
W tym kontekście rodzi się pytanie o rolę państwa. Samorządy stanęły na wysokości zadania. A struktury rządowe? Trzeba o tym rozmawiać, bo rząd nader chętnie chwali się pomocą ze strony Polaków, samemu oszczędnie angażując się w działania pomocowe.
Nie można też zapominać o tym, że obecna fala wsparcia, sympatii i przyjaźni wobec uchodźców nastąpiła po niezwykle silnej niechęci wobec nich, wywołanej ostrą kampanią propagandowa sprzed kilku lat, która powróciła wraz z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Tam przecież nadal dzieją się tragedie, co nakazuje stawiać pytanie: jak to jest możliwe, że mogliśmy przepuścić przez granicę z Ukrainą ponad 3 miliony uchodźców, a jednocześnie na granicy z Białorusią wznosimy za ogromne pieniądze mur, odgradzając się od kilkuset tysięcy osób uciekających przed wojną i prześladowaniami w bardziej odległych krajach? To nie jest tylko pytanie dotyczące finansów, polityki czy zagrożenia dla środowiska naturalnego, ale to także pytanie o naszą publiczną etykę.

Więcej informacji i link do debaty dostępne są tutaj

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim

Wizyta gości z Uniwersytetu NORD na Uniwersytecie Gdańskim W dniach 7–10 kwietnia Uniwersytet Gdański gościł delegację...

Stoisko fundacji “Sprawni inaczej” podczas Kiermaszu Wielkanocnego

Podczas naszego kiermaszu będziecie mogli zakupić produkty przygotowane przez fundację "Sprawni inaczej"! Zapraszamy...

Wykład prof. Tomasza Szkudlarka “Podmiot, pedagogika, polityka: Retoryki niewidzialności i społeczna ontologia”

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy 15 kwietnia o 11:30 na wykład prof. Tomasza Szkudlarka "Podmiot, pedagogika,...

Kiermasz wielkanocny na Wydziale Nauk Społecznych – 2025

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a my chcielibyśmy Was zaprosić na kiermasz wielkanocny Już 14 kwietnia w...