Już 8 maja o godzinie 11:30 w auli S207 odbędzie się kolejny wykład, w ramach serii Wokół Krytyki Społecznej, dr hab. Andrzeja Ledera, prof. IFiS PAN!
Andrzej Leder jest autorem takich publikacji jak “Prześniona rewolucja Ćwiczenie z logiki historycznej (2014), “Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym” (2016), “Był kiedyś postmodernizm” (2018), “Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenie z semantyki języków gospodarczych” (2023).Nasz gość zaprezentuje wykładu pt. “KWESTIA REPREZENTACJI. Co jest reprezentowane we współczesnych dyskursach globalnych?”.
Zaciskające się szczęki globalnego konfliktu nadają formę rzeczywistości. Ten nieprawdopodobny nacisk krystalizuje się w postaci rodzącego się ogromnego bogactwa, jednocześnie zaś w otchłani nędzy, w które zapadają się całe ludy; rodzi ruchy społeczne i wynalazki techniczne, wywołuje wojny, przekształca języki, którymi je opisujemy, a także teorie i symbole, w imię których je toczymy. Świat jest globalny, jego globalność jest jednocześnie życiodajna i dusząca; jak imadło ściska ludzkość w jedną rzeczywistą masę.Konflikt i wzajemna zależność są produktywne, twórcze, ale też groźne. Mają energię traumatycznego spotkania. Dewastują świat natury, zastępując go quasi-naturalnym, rozpędzonym żywiołem produkcji. Z ciśnienia konfliktów i napięć wyzwala się swoisty, rozprowadzający nadmiar „wyścig myśli”. Te przekształcają się w praktyki zmieniające świat. Rozgrywa się to na wszystkich poziomach bytu społecznego, od świata idei i poszukiwań naukowców po trud w afrykańskich kopalniach diamentów i na hinduskich wysypiskach śmieci.Przez dwa stulecia, mniej więcej od końca XVIII wieku, fundamentalny dla nas konflikt rozgrywał się w obrębie krajów globalnej Północy, wówczas zwanej Zachodem. Przybrał on postać konfliktu właścicieli i pracujących. Efekty tego konfliktu rozlewały się po całym globie, niesione przez kolonialny podbój i wyzysk, ale jego sedno, to miejsce, gdzie szczęki imadła zaciskały się najpotężniej, tkwiło na Północy. I ze miażdżonej społecznej materii wyciskały one zmianę.Dziś globalny konflikt umiejscawiamy już gdzie indziej.