Trwa już marzec – miesiąc, który kojarzy nam się z wiosną, kiedy natura budzi się do życia, ale również czas, kiedy swoje święto obchodzą kobiety.

Tak jak rok temu, właśnie w marcu, szczególną uwagę poświęcamy kobietom. Z inicjatywy CASiD UG i dzięki zaangażowaniu studentek, doktorantek i pracowniczek, na naszej uczelni miesiąc ten obchodzony będzie jako Miesiąc Praw Kobiet.

Co to oznacza? Przez cały marzec na UG prowadzone będą różnego rodzaju akcje mające na celu ukazanie istoty kobiecych potrzeb jak również podkreślenie roli kobiet w przestrzeni publicznej.

W programie na ten rok:

Fotobudka

Co tydzień w poniedziałek na innym wydziale będzie można skorzystać z naszej fotobudki! Przyjdźcie zapozujcie i trafcie na naszego facebooka pod koniec akcji! Fotobudka każdorazowo będzie działała w godzinach 9:30-13:30!

4 marca – Wydział Chemii

11 marca – Wydział Filologiczny i Historyczny

18 marca – Wydział Zarządzania

25 marca – Wydział Nauk Społecznych

Wykłady – Wydział Nauk Społecznych

11 marca 13:30– dr hab. Natasza Kossakowska-Berezecka prof. UG –  Co to ma wspólnego ze mną? O roli mężczyzn w równouprawnianiu

18 marca 11:30 – prof. dr hab. Ewa Graczyk, wykład o feminizmie intersekcjonalnym

27 marca 11:30 dr M. Żadkowska – Czy nauka ma płeć i czy wynika z pasji?

data wkrótce Agata Rudnik, Wykład dot. zaburzeń neurorozwojowych u dorosłych kobiet,

Film promocyjny

Zapytaliśmy kobiety… Czego życzą innym kobietom?

Zobacz co odpowiedziały na to pytanie różne kobiety z naszego Uniwersytetu.

Zbiórka artykułów menstruacyjnych

Od 8 marca zbieramy artykuły menstruacyjne – podpaski, tampony oraz wkładki. Na każdym wydziale znajdziecie kartony, do których można oddawać artykuły. Wszystkie zebrane artykuły trafią do różowych skrzyneczek na naszym Uniwersytecie. Pełną listę miejsc, gdzie znajdziecie różowe skrzyneczki możecie odnaleźć pod linkiem:

Gra terenowa

Na całym kampusie, na każdym wydziale pojawią się wizerunki z krótkim opisem byłych prorektorek, pierwszej kandydatki na rektora oraz kobiet, które zostały uhonorowane doktoratem honoris causa i były związane z Uniwersytetem Gdańskim. Za zrobienie odpowiedniej selfie z wizerunkami można wygrać atrakcyjne nagrody. – szczegółowy regulamin i informacje dostępne są pod linkiem https://casid.ug.edu.pl/regulamin-konkursu-gra-terenowa/

Zajęcia z samoobrony

W dniach 7, 21 marca oraz 4 kwietnia będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach z samoobrony. Przeprowadzi je Bożena Hinca, trenerka z Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w Judo. W programie zajęć:

Upadki kontrolowane, pady, przetoczenia;

Zejścia z linii ataku;

Uwalnianie się z chwytów i obchwytów;

Zasady wykonywania dźwigni;

Podcięcia i rzuty.

Poniżej link do zapisów

https://forms.office.com/e/V8s7aufMiL

„Kobiety Nauki”

Ten element programu polega na przygotowaniu plakatu (zdjęcie + notka, w formacie 1080x1080px) prezentującego subiektywnie ważne postacie kobiece w nauce, których osiągnięcia i dorobek naukowy w ocenie uczestnika konkursu nie jest wystarczająco uznawany/poruszany. Prace można przesyłać na adres mailowy casid@ug.edu.pl Prace zostaną przedstawione na koniec akcji na facebooku Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. Prace mogą być podpisane.

Broszura “Wykluczenie menstruacyjne”

Broszura „Wykluczenie Menstruacyjne” ma na celu przybliżenie problemu socjoekonomicznego dotyczącego ubóstwa menstruacyjnego, wykluczenia edukacyjnego, którego doświadczają osoby menstruujące oraz wprowadzanych stopniowo na świecie reform i programów pomocowych skoncentrowanych wokół menstruacji.

POBIERZ BROSZURĘ

Już teraz zachęcamy do wzięcia aktywnego udziału w tej inicjatywie i obserwowania naszej strony oraz fanpage w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Więcej informacji o akcjach znajdziecie w zakładce „Miesiąc Praw Kobiet” pod linkiem:

SLAM Poetycki

Jesteście gotowi na kolejne spotkanie z cyklu BUG S.A.? Mamy nadzieję, że odpowiedź brzmi TAK, bo tym razem...

spotkanie z Borysem Siwickim z React Foundation.

SKN Mozaika działające przy Zakładzie Kulturoznawstwa na Uniwesytecie Gdańskim zaprasza na spotkanie z Borysem...

UGames – Quiz z wiedzy o filmie “Mamma Mia!”

Serdecznie zapraszamy na niezapomniany wieczór pełen muzyki, śmiechu i świetnej zabawy! Już 23 maja 2024 r. o godzinie...

Konkurs Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Szanowni Państwo, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła konkurs w ramach Programu PROM KRÓTKOOKRESOWA WYMIANA...